Z jakich jabłek dobrze wyciskać sok?

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce. Zwłaszcza, że nie da się odmówić pysznej szarlotce z lodami waniliowymi, naleśnikom, czy kanapkom z dżemem jabłkowym albo sokowi. Orzeźwiający, słodko-kwaśny sok jabłkowy to czysta esencja ostatnich słonecznych dni jesieni.
Jednak nie wszystkie te pyszności będą nadawać się na wyciśnięcie soku.

Co sprawia że gatunek jabłka na sok się nadaje albo nie?

Nawet najlepsza wyciskarka do soków z niektórymi jabłkami sobie nie poradzi. Jeśli dobierzemy niewłaściwy gatunek jabłek zamiast czystego i klarownego soku otrzymamy co prawda smaczny ale gęsty mus.

Do wyciskania soku nie nadają się więc gatunki mączyste i miękkie. Lepiej wybierać twarde jabłka, ale bardzo soczyste. Dzięki temu otrzymamy sok – płynny, klarowny i mało spieniony. Idealny do niedzielnego obiadu czy do picia na co dzień.
Pamiętaj jednak o pasteryzowaniu soku, jeśli masz zamiar przechowywać go na zimę.

Najlepszy gatunek jabłka na sok

Nie ma jednego najlepszego gatunku jabłka na sok. Wszystko zależy od smaku. Wśród jesienno-zimowych odmian jabłek znajdują się zarówno odmiany kwaśne, słodkie jak i słodko-kwaśne.

Jeżeli chodzi o słodkie jabłka najlepszym wyborem okazują się Ligole, Szampion, Goldem Delicious i Malinówki. Są to w większości jabłka łatwe do przechowania, są niezwykle soczyste, a nawet dają posmak malinowy – w przypadku Malinówki.

Słodko-kwaśne soki jabłkowe ponoć najlepiej gaszą pragnienie. Jednak niektóre z tych odmian są miększe, więc sok z nich będzie bardziej gęsty. Przykładem odmian słodko-kwaśnych idealnych do wyciskania soku są Macintosh i Cortland. Odmianami trochę bardziej miękkimi ale nadal dobrymi do robienia soku są Jonagold i Granny Smith.

Niektórzy uwielbiają kwaśne odmiany jabłek i nieco kwaśniejsze soki. Dla takich osób najlepsze będą późne odmiany jabłek, jak Renaty i Antonówki. Uzyskamy z nich klarowny czysty sok o kwaśniejszym smaku.

Podsumowanie

Najlepszymi jabłkami do wyciskania soku są jabłka twarde i soczyste. Takie, które nie zatykają maszyny do wyciskania soku.

You may also like...