Co zrobić gdy szczeniak gryzie?

Gryzienie to niezwykle ważny element życia każdego psa. Pies poprzez gryzienie u żucie uczy się świata a zaczyna się to już od pierwszych chwil życia. Szczeniak karmiony przez matkę szybko uczy się, że kiedy ugryzie za mocno suka może na niego warknąć lub nawet odejść. Później szczeniaki gryzą się nawzajem z rodzeństwem i ma to formę zabawy.
Psy gryzą także później, jako szczeniaki rozłączone już z matką i rodzeństwem, a ofiarą ich zabaw i poznawania świata często staja się dłonie ich właścicieli. Zdarza się, że szczeniak podgryza bo chce zwrócić na siebie uwagę, lub dlatego, że rosną mu nowe zęby.

 

Ząbki szczeniaków są ostre, a skóra ludzka jest cieńsza od psiej, zatem jak oduczyć szczeniaka gryzienia żeby nie mieć pokaleczonych dłoni? Przede wszystkim należy zacząć oduczać szczeniaka podgryzania jak najszybciej, poprzez nie pozwalanie na zabawy, kiedy psiak gryzie. To ważne, zanim wyrośnie na dużego i silnego psa, który będzie umiał gryźć mocniej.
Eliminować niepożądane zachowania można poprzez podsuwania psu gryzaka lub szarpaka, żeby gryzł zabawki a nie ludzi. Można także kończyć zabawę w momencie, w którym szczeniak zaczyna gryźć, a w ostateczności jeśli powyższe metody nie skutkują odizolowanie psa poprzez wyprowadzenie go z pomieszczenia na kilka minut.

You may also like...